A föld alatti világ - barlangok
Hazánkban jelenleg 4131 barlangot tartunk számon, melyek közül 145 fokozottan védett. Barlangjaink összesen több mint 272 kilométert tesznek ki, a leghosszabb közülük a Pál-völgyi-barlangrendszer. Bármelyiket is tűzzük bakancslistánkra biztosan nem csalódunk, hiszen a barlangok állandó hőmérséklete a legnagyobb hőségben is felfrissítő menedéket nyújt. A magyarországi barlangok közül a túrázók, a kalandorok és a gyógyulni vágyók is megtalálják a számukra megfelelő célpontot.
Pál-völgyi barlang – a leghosszabb hazánkban
A főváros szívében bújik meg a Pál-völgyi barlang, melyet 1904-ben fedeztek fel. A legenda szerint egy közelben legelésző birka alatt beszakadt a talaj, s az állat megmentésére sietve észrevették, hogy az üreg folytatódik. Ezt követően kutatásokkal és robbantásokkal egyre nagyobb szakaszokat tártak fel a cseppkövekkel díszített barlangrendszerből, 1919-től pedig megnyitotta kapuit a kíváncsi turisták tömegei előtt. Jelenleg 29 kilométeres járataival Magyarország leghosszabb barlangjának számít, mely’ a Pálvölgyi-Mátyáshegyi-barlangrendszer és a Hideg-lyuk – Harcsaszályú-barlang “összekötésével” érte el napjainkban ismert hosszát.A barlang leginkább cseppköveiről lett nevezetes, bár igazából sokkal jellemzőbbek rá a magas, hasadékszerű folyosók, a nagy szintkülönbségek, és a hévizek által kioldott gömbszerű oldásformák. Érdemes megcsodálnunk az ősi kagylólenyomatokat és csillogó kalcitkristályokat, s ha igazán szerencsések vagyunk, akkor a barlang „lakóit” a denevéreket is megpillanthatjuk egy-egy pillanatra. A barlangban egész évben 11 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodik, s nagyjából fél kilométeres szakasza tekinthető meg külön felszerelés nélkül, villanyvilágítás kíséretében. Biztonságos és komfortos kiépítettségének köszönhetően bármely korosztály számára ideális kirándulási célpont. A kalandturizmus elkötelezettjei 2,5-3 órás overallos túrával hódíthatják meg a barlang kevésbé kiépített részeit, ahol egyes járatain csak hason csúszva vagy négykézláb lehet közlekedni. Ehhez azonban minden felszerelést biztosítanak, a fizikai erőnléten kívül különösebb előképzettség nem szükséges.
Alaptúra: kb. 60 perc.
Szemlő-hegyi barlang – a gyógyító erő
A főváros másik népszerű barlangja a tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető, babakocsival, kerekesszékkel is bejárható Szemlő-hegyi barlang. A barlangban látható kőrózsák és borsókövek anyaga nem a cseppkövekből ismert kalcit, hanem az aragonit, mely a meleg vízből válik ki. A barlangban igen tiszta és pormentes a levegő, így gyógyászati célra is használják: hörghurutos és asztmás, valamint egyéb légzőszervi betegségek gyógyulását segíti elő az itt található különleges klíma.Alaptúra: kb. 250 m hosszú és kb. 40 perc időtartamú
További túralehetőségek a Szemlő-hegyi-barlangban:
- Kihelyezett földrajzóra csoportoknak: csak hétköznap, 3 óra, min 10, max. 30 fő
- Szakmai vezetés: 1,5 óra, min. 10 fő, előzetes bejelentkezéssel
- Alkalmanként különleges Örvény-túra: kb. 1 óra, előzetes bejelentkezéssel
Aggteleki-cseppkőbarlang – a legnagyobb barlangrendszer
A Magyarország északi részén található hegység mélyében több nagy barlangrendszer rejlik, melyek közül a legnagyobb az Aggteleki-cseppkőbarlang néven is ismert Baradla. A földrajzilag összefüggő egységet alkotó Aggteleki- és Szlovák-karszton jelenleg 1200 változatos képződésű barlang ismert, melyek közül 273 nyílik a magyar állam területéről. Ezek közül a legrégebben kutatott és legismertebb az Aggtelek község határában megbúvó 25.5 km hosszú Baradla-Domica-barlangrendszer. A fennmaradt tárgyi leleletek és szerszámok bizonysága szerint a barlangot már 7000 évvel ezelőtt is lakták, később temetkezési helyként szolgált, az ehhez kapcsolódó tárgyi emlékeket az itt található múzeumokban tekinthetjük meg. Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai 1995-ben kerültek fel a Világ Természeti és Kulturális Örökségének listájára, valamint 2013-tól a Hungarikumok Gyűjteményében is helyet kaptak. A látványos cseppkőalakzatok egyedülállóak az országban, igazi unikumnak számítanak.A föld alatti világba két bejáraton keresztül juthatunk le, a jósvafői és a Vörös-tói bejáratain keresztül. A barlangrendszeren belül öt különböző hosszúságú túraszakaszt járhatnak be az érdeklődők, melyek közül az aggteleki rövidtúra a legismertebb. Ezen kívül számos, naponta induló barlang sétával várják a kirándulókat, valamint előzetes bejelentkezés alapján speciális, extrém barlang túrákat is szerveznek.
Aggteleki Rövidtúra: 1 km hosszú és kb 60 perc időtartamú
A Baradla-barlang legismertebb részeit bemutató túra a kiépített és kivilágított útvonalon hatalmas termek és képződmények, úgymint függő- állócseppkövek, cseppkőoszlopok, cseppkőzászlók között vezet az út. A túra naponta több alkalommal előre meghirdetett időpontban indul. A túra villanyvilágítás mellett, végig kiépített betonjárdán halad. A barlangban a hőmérséklet +10°C, ennek megfelelő meleg ruha és túracipő ajánlott!
További túralehetőségek a Baradla-barlangban
Naponta induló túrák:
- Jósvafői Rövidtúra: 1400 m és kb. 60 perc
- Vörös-Tói Középtúra: 2300 m és kb. 100 perc
- Rákóczi-túra: 700m és 45 perc
Előzetes bejelentkezést igénylő túrák:
- Hosszútúra: 6,7 km és 4-5 óra
- Speciális túra: 9,2 km és 6-7 óra
Tapolcai tavasbarlang – romantikus csónakázás a föld mélyében
A Tapolcai-tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel kútásás közben, melyet tíz évvel később nyitottak meg a nagyközönség előtt. Hazánkban ez volt az első villanyvilágítással ellátott, és turisztikai célra is használt barlang. A 12 millió évvel ezelőtt képződött tavasbarlang vízutánpótlása két úton történik, amely egyben magyarázatot ad a járatok kialakulására is. A Déli-Bakony irányából hideg, nagyjából 10°C-os karsztvizek érkeznek a Tapolcai-medence térségébe. A Bakonyban beszivárgó és elnyelődő karsztvizek egy része nagy mélységbe is lejut, ahol a Föld belső hőjétől felmelegszik, majd 30°C-nál melegebb termálvíz formájában tör fel a környékbeli Kórház- és a Berger Károly-barlang forráskürtőiből. Ezeknek a hideg és a meleg karsztvizeknek a keveredése üregeket, járatokat old ki a mészkőben. Így jött létre a Tapolcai-tavasbarlang is, mely a város alatt 10 km hosszúságban feltárt barlangrendszer részét képezi. Az összekeveredett és cca. 20°C-ra hűlt langyos víz a Malom-tó forrásaiban tör felszínre, s ennek a víznek visszaduzzasztása tette lehetővé, hogy napjainkban a barlangban csónakázhassunk. A tavasbarlang vizét olyan érdekes halak lakják, mint a fürge cselle, melyet a helyiek csak csetriként emlegetnek.A Tavasbarlang fölé épült fogadóépületben található kiállítás a karsztvidékek csodálatos világát mutatja be. Ősföldrajzi festmények, térhatású fotók, 3D-s film segítségével földalatti felfedező utakon járhatunk, a gyerekeket pedig kúszóbarlang várja, iskoláscsoportok részére „barlangász” oktató program is igényelhető.
Csodabogyós-barlang – a kalandor természetbarátok célpontja
Forrás: http://bfnp.hu/hu/csodabogyos-barlang-balatonederics
Balatonederics közelében, 393 méteres tengerszint feletti magasságban találjuk az 1992 óta fokozottan védett Csodabogyós-barlangot. A „Csodabogyós” elnevezést a bejárat mellett is megtalálható örökzöld cserjéről, a szúrós csodabogyóról kapta, mely szép számban képviselteti magát az erdős hegyoldalban. Magyarország tizenkettedik leghosszabb barlangjaként tartják számon, azonban 6 kilométeres hosszának a barlangtúrák csupán töredékét ölelik fel. A barlangban évszaktól függetlenül 9,5 Celsius fok a hőmérséklet, a páratartalom 100%. Az eddigi barlangoktól eltérően itt már nincsen kiépített világítás, de a túra során nagy fényerejű fejlámpát, védősisakot és barlangász overállt is biztosítanak a helyszínen. Utóbbira szükségünk is lesz, hiszen néhol csupán négykézláb vagy hason csúszva lehet haladni. A túra során azonban nem kell testi épségünkért aggódnunk, hiszen az út teljes hosszán tapasztalt és szakképzett barlangi túravezetők vezetnek, sokan közülük egyben barlangi mentők is.
Balatonederics közelében, 393 méteres tengerszint feletti magasságban találjuk az 1992 óta fokozottan védett Csodabogyós-barlangot. A „Csodabogyós” elnevezést a bejárat mellett is megtalálható örökzöld cserjéről, a szúrós csodabogyóról kapta, mely szép számban képviselteti magát az erdős hegyoldalban. Magyarország tizenkettedik leghosszabb barlangjaként tartják számon, azonban 6 kilométeres hosszának a barlangtúrák csupán töredékét ölelik fel. A barlangban évszaktól függetlenül 9,5 Celsius fok a hőmérséklet, a páratartalom 100%. Az eddigi barlangoktól eltérően itt már nincsen kiépített világítás, de a túra során nagy fényerejű fejlámpát, védősisakot és barlangász overállt is biztosítanak a helyszínen. Utóbbira szükségünk is lesz, hiszen néhol csupán négykézláb vagy hason csúszva lehet haladni. A túra során azonban nem kell testi épségünkért aggódnunk, hiszen az út teljes hosszán tapasztalt és szakképzett barlangi túravezetők vezetnek, sokan közülük egyben barlangi mentők is.
A túrák nehézségi fokozatai lehetőséget biztosítanak arra, hogy családi kikapcsolódásként, akár gyerekekkel – 10 éves kor felett – érkezzünk a könnyebb túráikra, ha pedig szeretjük a nehezebb kihívásokat, itt lehetőségünk adódik megtapasztalni az igazi barlangászás élményét is.
Alap kalandtúra: kb. 400 m hosszú és 1,5-2 óra időtartamú
A barlang előzetes bejelentkezéssel látogatható szakképzett és tapasztalt barlangi túravezetővel. Barlangász overáll és védősisak a helyszínen biztosított. A kalandtúra során néhol csak négykézláb lehet közlekedni, nedves, illetve sáros szakaszok előfordulnak a túraútvonalon; a tájékozódáshoz és a nagyobb termek és gyönyörű barlangi képződmények megtekintéséhez fejlámpa biztosított.
További túralehetőségek a Csodabogyós-barlangban:
- 1. túra: kb. 900 m és 3,5-4 óra
- Extrém 2. túra: kb. 900 m és 3,5-4 óra
Abaligeti-barlang – a denevérek titkos világa
A Mecsek egyik legismertebb látnivalója különleges formakincseinek és cseppköveinek köszönheti népszerűségét. A barlang kitűnő klímája gyógyírral szolgál a légúti, allergiás és asztmatikus betegségekben szenvedőknek, 2000 óta hivatalosan is gyógybarlang elnevezéssel büszkélkedhet. Az Abaligeti-barlang gazdag élővilágának leghíresebb képviselői az itt menedéket kereső kis- és nagy patkósorrú denevérek. A Denevérmúzeumban közelebbről is megismerkedhetünk a denevérek titkos világával, látványos interaktív eszközökön mutatják be a denevérkutatás történeteit és eszközeit, a Magyarországon élő denevérfajokat, élőhelyeiket és szokásaikat.
A barlangi alap túra nagyjából 1 órás időtartamot ölel fel, szakvezető kíséretében csodálhatjuk meg az olyan különleges nevekre keresztelt képződményeket, mint a Pisai ferdetorony, a Flórián-kút, a Kálvária, az Elefántfej, Karthágó romjai vagy a Niagara-vízesés.
Amennyiben még marad lábunkban erő, akkor az Abaligeti-barlang környékén kialakított tanösvényen a terület természeti és kultúrtörténeti értékeivel ismerkedhetünk. A 13 állomásos tanösvény a barlang bejáratától indul és három különböző hosszúságú útvonal közül választhatunk erőnlétünktől függően.
Túralehetőségek az Abaligeti-barlangban:
- Alaptúra
- Barlangi manó túra: kb. 1 óra
- A barlang és ami fölötte van: kb. 3-4 óra
- Meditáció és hangséta az Abaligeti-barlangban: kb. 1 óra
- „Csodálatos karsztvilág” oktatási program iskoláscsoportoknak: kb. 3 óra
- „Élet a barlangban és környékén” barlangi biológiaóra: kb. 3 óra
Kapcsolódó inspirációk:
Etyek a gasztronómia igazi fellegvárává nőtte ki magát az elmúlt években, se szeri, se száma a páratlan gasztronómiai élményeket nyújtó pincészeteknek és vendéglátóhelyeknek.
Etyek a gasztronómia igazi fellegvárává nőtte ki magát az elmúlt években, se szeri, se száma a páratlan gasztronómiai élményeket nyújtó pincészeteknek és vendéglátóhelyeknek.
Magyarország egyik legimpozánsabb barokk kastélya Erzsébet királyné kedvelt pihenőhelye volt, ahol szenvedélyének, a lovaglásnak is hódolhatott.
Magyarország egyik legimpozánsabb barokk kastélya Erzsébet királyné kedvelt pihenőhelye volt, ahol szenvedélyének, a lovaglásnak is hódolhatott.
Csokorba gyűjtöttük a történelemmel átitatott táj legérdekesebb látnivalóit és hungaricumait, ahol érdemes elkalandoznunk elődeink lábnyomain.
Csokorba gyűjtöttük a történelemmel átitatott táj legérdekesebb látnivalóit és hungaricumait, ahol érdemes elkalandoznunk elődeink lábnyomain.
A magyar népviselet négy nagyobb táji típusát különböztethetjük meg egymástól: a dunántúlit, a felföldit, az alföldit és az erdélyit.
A magyar népviselet négy nagyobb táji típusát különböztethetjük meg egymástól: a dunántúlit, a felföldit, az alföldit és az erdélyit.
A magyar fűszerpaprika íze mellett hungarikum csoda-fűszerünk története is figyelemreméltó.
A magyar fűszerpaprika íze mellett hungarikum csoda-fűszerünk története is figyelemreméltó.
Hazánk változatos tájain barangolva számos olyan kalandparkra lelhetünk, ahova érdemes betérnünk, ha izgalmas és újszerű élményprogramra vágyunk.
Hazánk változatos tájain barangolva számos olyan kalandparkra lelhetünk, ahova érdemes betérnünk, ha izgalmas és újszerű élményprogramra vágyunk.
Kapcsolódó ajánlatok:
Sajnos nincs megfelelő találat. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket.