Karintia éke, a Hochosterwitz vár
Az ausztriai Karintia bővelkedik természeti szépségekben, de az épített öröksége is egyedülálló.
A Burg Hochosterwitz Ausztria egyik legimpozánsabb középkori kastélya. Karintia tartományban, Sankt Veit an der Glan városától keletre egy 160 méter magas dolomit-sziklán áll. A kastély a tartomány egyik közkedvelt nevezetessége, tiszta időben 30 km-ről is látható.
A vár első említése 860 körül keltezett okiratban található meg. Német Lajos a Keleti Frank Királyság uralkodójának adománylevelében, amelyben átruházza a várat salzburgi érsekség javára. Az „Astarwiza” néven emlegetett épület később a karintiai Osterwitz család birtokába került.
A XV. században az utolsó karintiai pohárnokot, Osterwitz-i Georgot a törökök elfogták és börtönbe vetették. Ott is halt meg 1476-ban, utódok nélkül. Egyetlen rokona azonban, Hans, aki az Osterwitz család utolsó túlélője volt, sajnálatos módon jelentős adósságokat halmozott fel a királynál. Így végül négy évszázad után, 1478. május 30-án, a kastély tulajdonjoga III. Frigyes Habsburg császárra szállt.
A következő harminc évben a várat a törökök több ízben ostromolták, bevenni azonban soha nem sikerült. Az egyre rosszabb állapotba kerülő vár használati jogát végül 1541-ben I. Habsburg Ferdinánd német király Christof Khevenhüller karintiai kormányzónak adományozta. Később, 1571-ben Khevenhüller György meg is vásárolta a Hochosterwitz fellegvárát. A mind erősebb török nyomás miatt a báró nagyszabású megerősítő munkákba fogott. A fellegvár elé 1570-1586 között 14 jól védhető kaput emeltetett. Támadás esetén a 14 kapun egyesével kellett volna áttörnie az ellenségnek, amely gyakorlatilag lehetetlen vállalkozás lett volna. Egyetlen alkalommal sikerült a törököknek eljutnia a negyedik (Engelstor) kapuig, de ott ez a roham is összeomlott.
Műszaki szempontból egészen különlegesek a várba vezető sziklába vájt, kanyargós út erődítései a 14 kapuépülettel. Az út közepesen emelkedve mély szakadékok felett ível át és faragott sziklafalak mellett haladva éri el a főépületet.
A várnak a középkori része mellett van egy újkori erődítménye is. Az 1388-ból származó híradás szerint a vár eredetileg egy négyzetes toronyból, a hozzá csatlakozó lakóépületekből és a kis várkápolnából állt, amelyet erős falak védtek. Az építmény magja, a felső vár, önálló védmű, fehér mészkővel és márvánnyal díszített kapui a manierista építészet jelentős darabjai.
A XVI. század óta Hochosterwitzen nem történt jelentős változtatás. A kastély azóta is a Khevenhüller család birtokában van. A vár látogatható, a turisták a 620 méter hosszú utat a 14 kapun át tehetik meg.
A Hochosterwitz-kastélyt, amely Karintia egyik jelképe, 1:25 arányú miniatűr modell formában a tartomány székhelyén Klágenfurtban, a Minimundusban is megcsodálhatjuk.
Kapcsolódó inspirációk:
Az osztrák főváros kulturális sokszínűségéhez nem férhet kétség, így van ez a gasztronómiájában is. Bemutatunk néhány fantasztikus bécsi éttermet és kávéházat.
Az osztrák főváros kulturális sokszínűségéhez nem férhet kétség, így van ez a gasztronómiájában is. Bemutatunk néhány fantasztikus bécsi éttermet és kávéházat.
A festői szépségű Bad Ischl, az osztrák fürdőváros egykor Európa egyik hatalmi centruma volt.
A festői szépségű Bad Ischl, az osztrák fürdőváros egykor Európa egyik hatalmi centruma volt.
Salzburg lakói tudják, hogyan lehet legjelesebb szülöttük, Mozart köré kultuszt építeni.
Salzburg lakói tudják, hogyan lehet legjelesebb szülöttük, Mozart köré kultuszt építeni.
Kapcsolódó ajánlatok:
PÉCSISÉG BÉCSBEN - A PANNON FILHARMONIKUSOK NYOMÁBAN PÉCSRŐL ÉS KAPOSVÁRRÓL
Ausztria
109 000 Ft-tól/fő