Békeidőben a Nagy Selyemút mentén élő grúzok új fűszereket és módszereket ismertek meg, idegen alapanyagokat és stílusokat illesztettek be a saját gasztronómiájukba. Az évszázadok során a grúz ételeket a mediterrán világ, az arab és a mongol ízek, a perzsa és az oszmán konyha is befolyásolta, a kapcsolat egészen Észak-Indiáig terjedt. Tíz elmaradhatatlan grúz ételt mutatunk most be, amelyek egyetlen ünnepi asztalról sem hiányozhatnak.
Khinkali
A khinkali népszerű gombóc különféle töltelékekkel. A hegyekben főként bárányból készítik, másutt darált marhahús és sertéshús keverékét használják. khinkali eredetét nem lehet pontosan nyomon követni; egyes beszámolók tatár eredetre utalnak, mások szerint a khinkali Grúzia őslakos hegyi kultúrájának őshonos étele.
Khachapuri
Khachapuri nélkül soha nem teljes grúz ünnep. Sokan szerint ez a grúz klasszikus sajt kenyér. Formája és textúrája régiónként változik: vékony vagy vastag kéreg lehet rajta, de egy vagy több réteget is tartalmazhat. A khachapuri lehet kerek, háromszög vagy téglalap alakú, és ékeskedhet egy tojás is a tetején.
Mtsvadi
Ízletes nyárshús borjúból, bárányból vagy sertésből. A húsválasztás régiónként és az évszakoktól függően változik, a grillezési módszer nagyjából azonos. Jellemzően szőlőtőke fája felett sütik. Grillezés után a húskockákat eltávolítják a nyársról és egy edénybe rázva vékonyra szeletelt hagymát és gránátalma juice-t adnak hozzá. A hús kissé karamellizálja a hagymát, míg a gránátalma lé enyhe, savas mártást alkot a hús leveivel.
Sulguni, Füstölt Sulguni, Guda
A grúzok imádják a sajtokat, minden régió saját fajtát készít. A Sulguni Nyugat-Grúzia különlegessége, talán a legcsodálatosabb félig lágy grúz sajt. Magas nedvességtartalma a Mozzarellára emlékeztető. A Guda Tusheti sajtja, amelyet hagyományosan juhtejből készítenek és báránybőrben érlelnek.
Gombapörkölt agyagedényben
A grúz konyha kis lángon főzött húspörköltek széles választékát kínálja, ilyen a kharcho vagy a chaqapuli. Noha a hús fontos alapanyag, néhány vegetáriánus változat is létezik. Ilyen a Khis soko gombából készített pörkölt. A kifejezetten erős ízű gomba karakteres, szilárd textúrával rendelkezik és jól ellenáll a lassú főzésnek.
Kharcho
A kharcho lassan főtt húspörkölt paradicsommal, fűszerekkel és aromás fűszernövényekkel. Különleges ízvilágát a khmeli suneli-nek nevezett fűszerkeverék adja.
Chaqapuli
A kharcho-hoz képest a chaqapuli könnyűnek nevezhető pörkölt szerű étel könnyű fűszerekkel. Csípős, fehérboros tkemali mártással. (A tkemali szósz egy univerzális fűszer, amelyet vad szilva és aromás fűszernövényekből készítenek). Noha a chaqapuli-ban sokan a szomszédos Irán hasonló ételét, a ghormeh sabzi-t látják a grúzok mégis saját konyhájuk gyümölcseként tekintenek rá.
Pkhali
A pkhali hideg vegetáriánus előétel, népszerű grúz tapas. A zöldségekhez fűszerekben gazdag diópaszta, friss fűszernövények és ecet hozzáadásával készül. A pkhali-t gyakran gránátalmamaggal díszítik, ami savanyú, gyümölcsös ízével fokozza az enyhe savasságot.
Jonjoli
A grúzok a pácolt vagy savanyított zöldségek széles repertoárját készítik, uborkát, cukkinit, érett vagy éretlen paradicsomot, sőt póréhagymát és fokhagyma gerezdet is savanyítanak. Mind közül a legkülönlegesebb a jonjoli pácolt virága. A közepes méretű bokor májusban virágzik ekkor készül el ez a különleges savanyúság.
Ricotta tekercs
A vékony szelet sulguni sajtba hengerelt, mentával ízesített krémmel töltött finomság szintén elmaradhatatlan része egy kiadós grúz lakomának.