Rubjerg Knude világítótorony, Dánia
A Jütland északi-tengeri partvidékének laza homokján található Rubjerg Knude világítótorony már 1968 óta nem üzemel. Pár évig múzeumként és kávéházként látogatható volt, de 2002-ben ezek a lehetőségek is megszűntek.
A fantasztikus atmoszférájú épület napjainkban csak szomorúan és magányosan áll a homokdombok tetején, kitéve a tenger romboló energiájának. A szakemberek szerint 2023-ra a természet teljesen átveszi a hatalmat felette, úgyhogy érdemes sietni a megtekintésével.
Lindau világítótorony, Németország
A Lindauban található Constance-tó partján álló kis híján 33 méter magas épület Németország legdélebbi világítótornya. 1856-ban váltotta fel a kikötő előző világítótornya, a Mangturm torony feladatait.
Nem csak az egyik legszebb világítótorony, de abban is különleges, hogy az oldalán található hatalmas óra a város legtöbb pontjáról látható. Beüzemelésekor a fényét nyílt láng szolgáltatta amelyet a torony őrének folyamatosan táplálnia kellett, akinek néha ezzel egyidőben egyszerre kellett működtetnie a jelzőharangot és a ködkürtöt is.
Phare du Creach világítótorony, Franciaország
A franciaországi Ushant-ban található Creach világítótorony a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalán áll őrt. A breton partvidéken innen felügyelik az Atlanti-óceán felől a La Manche csatorna felé közlekedő hajókat. Nem véletlen, hogy ez a világ egyik legerősebb tornya.
Négy lencséje két szinten állítható, fénysugara pedig több mint 51 kilométer hatókörű. Ködkürje szintén elképesztő erősségű: majdnem 29 kilométerre is hallható.
Torre de Hercules, Spanyolország
A világ legrégebbi világítótornya, a Spanyolország észak-nyugati részén fekvő Corunna városka mellett található Herkules-torony a II. században épült. A rómaiak emelték a világ hét csodája egyikeként emlegetett Pharoszi (alexandriai) világítótorony mintájára. Napjainkban ókori emlékmű, és semmiben nem hasonlít modern társaira.
A majdnem 55 méteres épület nagy része 1900 éves, de 1791-ben egy új emeletet kapott a háromszintes torony. 2009-ben az UNESCO a világörökségi helyszínnek nyilvántotta.
St. Mary világítótorony, Anglia
Ez a szépséges viktoriánus világítótorony Észak-kelet Angliában, a Whitely-öböl északi részén található piciny szigeten, egy XI. századi szerzetesi kápolna területén épült. A torony csak alacsony hullámzáskor közelíthető meg.
Felépítéséhez 645 kőkockát és 750.000 téglát használtak fel, és a torony egyike az utolsóknak az Egyesült Királyságban, ahol beszüntették a parafinolaj használatát a lámpák működtetésére. Működését 1984-ben fejezte be, azóta múzeumként és kávéházként látogatható.