Úti célok Tádzsikisztánban
Tádzsikisztán, a Közép-Ázsia szívében fekvő ország, lélegzetelállító hegyvidéki tájaival és ősi kultúrájával vonzza a kalandvágyó utazókat. A Pamír-hegység, amelyet gyakran a "Világ tetejének" is neveznek, rendkívüli látványt nyújt a hegyi túrák és expedíciók szerelmeseinek. A mély szurdokok, kristálytiszta hegyi tavak és a magasba törő csúcsok között Tádzsikisztán igazi paradicsom a természetjárók számára. Dusanbe, az ország fővárosa, modern városként kínál pihenést a felfedezés fáradalmai után, miközben megőrzi kulturális és történelmi gazdagságát. Tádzsikisztán vidéki területei lehetőséget adnak arra, hogy az utazók megismerkedjenek a hagyományos tádzsik életmóddal, a helyi piacok nyüzsgésével és a barátságos falusi lakosokkal. Az ország konyhája, amely a tádzsik, perzsa és közép-ázsiai ízek egyedi keverékét kínálja, szintén megér egy próbát.
Tádzsikisztán még kevéssé ismert a turisták körében, így ideális célpont azoknak, akik nyugalmat és autentikus élményeket keresnek. A látogatók zavartalanul fedezhetik fel ezt a különleges országot, ahol az érintetlen természeti kincsek és a gazdag kulturális örökség valódi kincseket tartogatnak.
Az utazáshoz a nyári hónapok a legmegfelelőbbek, különösen ha a hegyekbe kívánkozik az ember, ilyenkor az időjárás ideális a túrázáshoz és kirándulásokhoz.
Az aktuális beutazási tanácsokról, valamint naprakész információkról a Konzuli Szolgálat oldala nyújt tájékoztatást.
https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/tadzsikisztan
KALANDOZÁS KÖZÉP-ÁZSIÁBAN: KIRGIZISZTÁN - ÜZBEGISZTÁN - TÁDZSIKISZTÁN
Fontos információk
-
Vízum
Tádzsikisztán
Főváros és legnagyobb város : Dusanbe
Nyelv: tádzsik (hivatalos), orosz (hivatalos nyelv a kormányzati és üzleti kommunikációban)
Vallás: szunnita muszlim (90%), síita muszlim (10%)
Államforma: köztársaság
Terület: 143 100 km2
Népesség: 9,537,645 fő (2021-es becsült adat)
Népsűrűség: 66,7 fő/km2
Egy főre jutó GDP: $859 (2020)
Hivatalos pénznem: tádzsik szomoni (TJS)
Időeltérés: +4 óra (TJT, UTC+5)
Közlekedés iránya: jobb
Hálózati feszültség: 220 V
Csatlakozó és aljzat: C, F
Országhívószám: +992
Internet TLD: .tj
Vízum turista célú beutazás esetén: 2022. január 1-től a 30 napot nem meghaladó beutazás esetén 52 állam, köztük Magyarország állampolgárai számára vízum beszerzése nem szükséges, viszont a 10 napot meghaladó tartózkodás regisztrációköteles. Ennek értelmében, azoknak, akik 10 napnál többet tartózkodnak az országban a jogszabály értelmében regisztrálniuk kell a Belügyminisztérium területileg illetékes Útlevél-nyilvántartási Szolgálatán (ez alól kivételt jelentenek a hivatalos szálláshelyek, melyek elvégzik a regisztrációt).
Diplomata és szolgálati útlevéllel utazók 90 napig vízummentesek.
Vízumok egyéb célú beutazás esetén: információért kérjük forduljon Tádzsikisztán bécsi nagykövetségéhez.
https://mfa.tj/en/vienna
FELHÍVJUK A TÁDZSIKISZTÁNBA UTAZÓ MAGYAR ÁLLAMPOLGÁROK FIGYELMÉT, HOGY A REPÜLŐTEREKEN HA ESETLEG UN. ELEKTRONIKUS VÍZUMOT KÉRNEK VAGY VÍZUM HIÁNYÁRA FIGYELMEZTETIK ŐKET A LÉGITÁRSASÁGOK KÉPVISELŐI, HIVATKOZZANAK A TÁDZSIK KÜLÜGYMINISZTÉRIUM HONLAPJÁN (https://www.consular.tj/) OLVASHATÓ INFORMÁCIÓKRA, ARRA HOGY A TÁDZSIK KORMÁNY 2021. 10. 26-i HATÁROZATA ÉRTELMÉBEN A MAGYAR ÁLLAMPOLGÁROK IS 30 NAPIG VÍZUMMENTESEK. A DIPLOMATA ÚTLEVÉLLEL UTAZÓK VÍZUMMENTESSÉGE 90 NAPIG ÉRVÉNYES!
-
Biztonság
Tádzsikisztán három jelentős kiterjedésű körzetének biztonsági besorolása az I. biztonsági kategória, azaz az utazásra nem javasolt térségek listáján található.
Tájékoztatjuk a magyar állampolgárokat, hogy a 2022. szeptemberében kiújult tádzsik-kirgiz fegyveres összetűzések nyomán az ország északi részén található, Fergana-medence és annak környéke a tádzsik-üzbég-kirgiz hármas határ és a teljes tádzsik-kirgiz határövezet (Szugd megye és a Központi körzet északi része), utazás és ott tartózkodás szempontjából az utazásra nem javasolt térségek közé sorolt. Ezért a Külgazdasági és Külügyminisztérium továbbra sem javasolja magyar állampolgárok utazását a régióba. A tádzsik - kirgiz határon való átkelést kérjük ne tervezzék, mert az gyakorlatilag kivitelezhetetlen és igen veszélyes vállalkozás.
Szintén az átlagosnál veszélyesebb területnek számít ezért utazásra nem javasolt térség a több mint 1.300 km hosszúságú tádzsik-afgán határkörzet, elsősorban a Pandzs folyó völgye. A környéken gyakoriak az afgán fegyveresek átcsapásai, 2022. májusában rakétatámadásokra is sor került. Ezeknek a támadásoknak célja a lakosság megfélemlítése, az utasok kifosztása és provokálása. A kiterjedt csempészet miatt a tádzsik nyomozószervek jelenléte is fokozott.
Szintén az utazásra nem javasolt térségek közé sorolt a Pamír hegység teljes területe, Hegyi Badahsán Tartomány. Itt az infrastruktúra, az úthálózat fejletlensége, az internetes összeköttetés hiánya miatt kerülhetnek az utasok veszélybe. A Pamír hegységbe utazóknak külön engedélyt kell beszerezniük Dusanbéban, e nélkül külföldi állampolgár nem utazhat a térségbe. A térségbe látogató magyar turisták Dusanbéban általában erre vállalkozó, terepjáróval rendelkező, tapasztalt kísérőket fogadnak, ők gondoskodnak utasaik biztonságáról és tartják a kapcsolatot a helyi hatóságokkal. Néhány utazási iroda szakosodott a pamíri utazások szervezésére, ezeknek előírt és megfelelő kapcsolatai vannak a biztonsági szervekkel is. Az egyik lehetőség: www.sayohattravel.com. Ez egy informatív utazási oldal is egyben.
A főváros, Dusanbe és környéke alapvetően biztonságos, a III. (sárga) biztonsági kategóriába tartozó terület, kockázatot rejtő, fokozott óvatossággal látogatható.
Mivel a szélsőségesek nemcsak a déli megyékben vannak jelen, hanem időközönként az ország más részeiben is felbukkantak ezért a fent nem említett országrészek a II. (narancssárga) kiemelt biztonsági kockázatot rejtő, csak halaszthatatlan utazásra javasolt országok és térségek a besorolása.
Kérjük az utazókat, hogy a lehetséges konfliktusok miatt kerüljék a határmenti területeket és a lehető legelővigyázatosabban szervezzék meg vidéki útjaikat, csak helyi és megbízható kísérővel induljanak útra.
Tádzsikisztánban általános veszélyforrás a lappangó iszlám extremizmus, a térség instabil politikai helyzete, a vitatott határok, az etnikai ellentétek, illetve az Afganisztán felől terjedő bűnözés nem elég hatékony kezelése. Bár terrorista akciók ritkán fordulnak elő, az országba utazó magyar állampolgároktól általános óvatosságot és körültekintést kérünk. A nagy forgalmú piacokon, bevásárlóközpontokban, vasúti- és autóbusz pályaudvarokon ügyeljenek értékeikre.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium nyomatékosan felhívja a figyelmet a fokozott óvatosságra a főváros és a turisztikai központok elhagyása esetén. A hegyvidéki kirándulásokat csak utazási irodák szervezésében, helyi vezető kíséretével javasoljuk.
A Mastercard használata nagyon korlátozott, a VISA elfogadott.
-
Időjárás
Tádzsikisztán szinte teljes területe hegyvidék. Ennek köszönhetően klímája rendkívül változatos. A hegyekben a hőmérséklet nyáron is + 3; +5 ° C fokig süllyedhet, míg a völgyekben nyáron jellemző a + 25 ° C fok. Általános a levegő extrém alacsony páratartalma az egész országban.
Tekintettel az ország hegyvidéki jellegére természeti katasztrófák (földrengések, árvizek, lavinák, földcsuszamlások stb.) viszonylag nagy gyakorisággal fordulnak elő.
Közlekedés: Tádzsikisztán csatlakozott a Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez, így magyar jogosítvánnyal rendelkező személyek is vezethetnek gépjárművet. A legfontosabb, országos jelentőségű utakon is óvakodni kell az éjjeli vezetéstől (kátyúk, úthibák, kőomlások miatt); a ritkán lakott részeken lehetőleg csak nappal vezessünk. Bárhol, bármikor lehet számítani elakadt, műszaki hibás járművekre vagy szabadon kószáló nagytestű háziállatokra. A hegyvidéki utakon a lavinák, földcsuszamlások jelentenek veszélyt. A téli időszakban gyakoriak a teljes útlezárások, forgalomkorlátozások. A parkoló gépkocsikban látható helyen semmilyen értéket nem szabad hagyni.
Az ország a legbiztonságosabban légi úton közelíthető meg. A közúti közlekedés több kockázatot rejt, a nagy távolságok és a nehéz domborzati viszonyok mellett elsősorban a közutak állapota és a fejletlen szervizhálózat miatt.
A nagyvárosi közlekedésben olcsónak számít a taxik igénybevétele. A taxi jelzést nem viselő gépkocsik leintése, használata a külföldiek számára annak ellenére sem javasolt, hogy a helyiek előszeretettel veszik igénybe ezt a fajta közlekedési módot.
Szállodák: Az utóbbi időben a fővárosban és a vidéki nagyobb városokban is több új szállodát nyitottak meg, ezek kényelmesek és megfelelő szintű szolgáltatást kínálnak.
Étkezés: Fokozottan kell ügyelni a higiéniára, a legnagyobb elővigyázat ellenére is fennáll az ételmérgezés veszélye. Megfelelő gyógyszereket kell vinni. Jéggel hűtött italok, nyers gyümölcsök fogyasztása nem javasolt.
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: Állami, illetve önkormányzati hatóságok és intézmények viszonyulása a velük kapcsolatba kerülő magyar állampolgárokhoz semlegesnek nevezhető. A hatóságokkal a kommunikációs közvetítő csatorna az orosz nyelv lehet (az angolt kevesen beszélik, más világnyelvek ismerete pedig még ritkább).
Vallási és viselkedési kultúra: A kézrázás a férfiak között elterjedt. A férfiak nem szoktak kezet fogni nőkkel. Bár Tádzsikisztán alapvetően mohamedán (szunnita) ország, de a fővárosban és a nagyvárosokban európai jellegű, öltözködést követnek. Vidéken az emberek konzervatívabban öltöznek, s így arrafelé a turista hölgyeknek is mértéktartóan kell öltözködni.
Közegészség, egészségügyi helyzet: Kötelezően előírt oltás nincs Tádzsikisztánra vonatkozóan. Ajánlott oltás a hepatitis A és B, hastífusz, diftéria-tetanusz, veszettség, meningococcus meningitis, poliomyelitis. A vezetékes víz a tisztálkodásra, főzésre alkalmas, de inni csak palackozott ásványvizet szabad. Lehetőség szerint kerüljék az utcai, piaci árusoknál való étkezést.
Magyarország és Tádzsikisztán között nincs olyan megállapodás, amely automatikusan ingyenes orvosi ellátást biztosítana a magyar utazóknak. Ezért mindenre kiterjedő egészség- és balesetbiztosítás nélkül ne induljanak útnak.
Helyi járványügyi szabályok: Tádzsikisztánban jelenleg nincs érvényben a kijárást, vagy a belföldi közlekedést korlátozó intézkedés. -
Térkép