Kétség nem fér hozzá, hogy Savannah az Egyesült Államok egyik legvarázslatosabb városa. Lágy vonalai azonnal szembetűnnek a látogatónak: a sejtelmes, spanyolmohával borított, ágaikkal karként hajladozó tölgyeken és az épületek kovácsoltvas kacskaringóin egyaránt. Az édes déli levegőn és az ódon romantikán túl különleges légköréhez az is hozzájárul, hogy állítólag szellemek lakják, kik, ha hinni lehet a városi meséknek, különösképpen a történelmi belváros régi épületeiben szeretnek tanyázni - aki meg akarja lesni őket, egy „tematikus” szellemtúrán megteheti. Savannah-t 1733-ban alapították, így történelmi emlékekben nem szűkölködik. Szépsége miatt számtalan film forgatási helyszíne volt már, többek között az Oscar-díjas Forrest Gump című film legendás jeleneteinek is otthont adott. Az egyik leghíresebb Savannah-ban játszódó, és a város turizmusát a ’90-es években egy csapásra „berobbantó” regény John Berendt műve: Éjfél a jó és a rossz kertjében. A valós eseményen alapuló bűnügyi történet tökéletes rajzot ad a város varázslatos hangulatáról és lakóinak vibráló, lenyűgöző társasági életéről. A regényből Clint Eastwood forgatott mozit 1997-ben, parádés szereposztással, s Savannah-ban járva helyszínei személyesen is bejárhatók.
22 álomszép tér
A Forrest Gump című film központi helyszíne - a filmtörténet talán leghíresebb padja -, melyen ülve Forrest elmeséli életét, a Chippewa téren állt. Kevésbé romantikus tény, hogy a valóságban csupán egy filmes kellék volt. A padot azóta kiállították a Savannah Történeti Múzeumban, de helyét Savannah leghíresebb terén táblával jelzik, s ma is a turisták egyik legnépszerűbb fotóhelyszíne. A tereknél még elidőzve kicsit, Savannah egyik különlegessége négyzetrácshoz hasonlító elrendezése, melyet 22 tér és az azokat összekötő, párhuzamosan és merőlegesen futó utcák alkotnak. A terek mindegyike egy-egy csoda, zöldellő mini park, melyet középen hol csobogó szökőkút, hol egy történelmi híresség szobra díszít. A Lafayette tér emeletes szökőkútjáról híres, a Pulanski tér rózsaszín virágairól, de érdemes mind a huszonkettőben sétát tenni és elidőzni kicsit.
Mesélő épületek és mesés múzeumok
A lelógó moháktól sejtelmes tölgyek mellett Savannah másik jellegzetessége az 1800-as évek különleges építészete, a kor gyönyörű épületeiben a Jones Street és a Forsyth Park környékén koncentráltan lehet gyönyörködni. Vannak olyan helyi szervezésű programok, melyekkel ezeket a történelmi otthonok belülről is megtekinthetők. Savannah igazi művészváros, az Egyesült Államok egyik legnevesebb művészeti egyetemének, a Savannah College of Art and Design-nak (SCAD) az otthona, ezért számos múzeum és kiállítás csábítja itt a művészetekre fogékony utazókat. A Jepsen Center at the Telfair Museums gyönyörű, modern épületében a remek kortárs kiállítások mellett az Éjfél a jó és a rossz kertjében című film plakátjáról ismert és a film szimbólumává vált „Bird Girl” szobor is megtekinthető. És ami Savannah-n túl vár Kihagyhatatlan látnivaló a Wormsloe Historic Site, mely az USA legrégebb óta fennálló ültetvénye és az Isle of Hope-on, Savannah-tól 18 km-re fekszik. Egykori tulajdonosa Noble Jones volt, Georgia állam egyik első gyarmati alapítója. A belépővel látogatható ültetvény megtekintésére érdemes elegendő időt szánni: az Oak Avenue 2,4 km hosszú, spanyolmohával (hivatalos nevén zuzmószerű szakállbroméliával) benőtt legendás tölgyes útja, Jones egykori házának romjai és egy múzeum nyújt bepillantást a gyarmati idők világába. Savannah-tól csupán félórás autóútra az aprócska, homokos tengerpartú Tybee sziget található – beceneve „Savannah tengerpartja”. Némi autó-és kompút után pedig az egykor fényűző luxusban fürdő, ma nemzeti parkként működő Cumberland sziget vár. A sziget csupán hat négyzetkilométeres és háromezren laknak rajta, de tele van nyaralókkal, különböző látnivalókkal és hosszú homokos tengerparti részekkel. Innen pedig szinte egy kőhajításnyira a napsütötte Florida partjai vannak – de ez már egy újabb fejezet az Egyesült Államok felfedezésre váró látnivalói között!