Bruges titokzatos templomai
Bruges, az észak Velencéjének is nevezett város Belgiumban bővelkedik látnivalókban. Mi most öt, méltatlanul feledésbe merült templom nyomába eredtünk. Bruges, hollandul Brugge, németül Brügge Nyugat-Flandria legnagyobb városa. Történelmi óvárosa szerepel az UNESCO világörökségi listáján. A városmagot körülvevő régi erődítmények és malmok maradványai a települést sűrűn átszövő csatornahálózat mentén sorakoznak. Bruges városközpontja a középkor óta alig változott, így egészen különleges időutazásnak lehet részese a látogató. A számos értékes műemlék árnyékában persze elhalványul sok különleges épület, amelyek nincsenek benne a turizmus fősodrában.
Jeruzalemkerk
A titokzatos magántemplomot az Adornes család építtette 1429-ben. Bruges egyik csendes környéken fekszik, távol a város forgatagától, így nagy valószínűséggel mi lehetünk az egyedüli látogatók. A templom különlegessége abban rejlik, hogy építtetői a jeruzsálemi Szent Sír templom mintájára emeltették. A kétszintes belső tér egészen lenyűgöző; a családi ereklyék mellett egy különleges, koponyákkal díszített oltárt is megcsodálhatunk. A templom igazi kincse azonban nem ez, sokkal inkább Krisztus sírjának XV. századi másolata – úgy, ahogy azt a szentföldi zarándoklatról akkoriban visszatérő családfő látta.
Sint-Basiliuskapel
Kép: Pedro J Pacheco, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
A Burg tér sarkában egy alig észrevehető bejárat mögött húzódik meg a folyosó, amely az ősi kápolnába vezet. A Diederik van de Alsas által építtetett kápolna 1134-1157 között készülhetett el, román stílusban. A helyet Szent Bazilnak szentelték, abban bízva, hogy ereklyéje itt lesz majd elhelyezve. Az ereklye végül a történelem során soha nem jutott el ide. A különleges várkápolnát azonban Bruges polgárai így is használatba vették, az évszázadok során számos rejtélyes társaság tartotta itt a gyűléseit. A durva kőből épült kápolna sötét, titokzatos hely, faragott domborművekkel és a falakba épített sírkamrákkal. Ha egy kis borzongásra vágyunk, keressük fel!
Sint-Walburgakerk
Építése 1619-ben kezdődött. A hatalmas barokk templom Flandriában azon a három egyike, amelyet Peter Huyssens jezsuita építész tervezett a római Gesù templom stílusában. Különösen lenyűgöző az antwerpeni Artus Quellin által 1667-ben tervezett szószék. A kórus padlójának geometriai motívumai állítólag üzenetet hordoznak, a hagyomány szerint egy ősi arab nyelven (kucif) értelmezhető szöveget rejtenek. A monumentális márvány főoltár Jacob Cocx alkotása, míg a mellékoltárok I. Pieter Verbrugghen keze munkáját dicsérik. A mészkő megmunkálása olyannyira tökéletes, hogy az az érzése támad a látogatónak, viasz szobrok és domborművek előtt áll. Összességében elmondható, hogy a templom a németalföldi barokk művészet egyik kiemelkedő alkotása, Bruges egyik háttérbe szorult nevezetessége.
Magdalenakerk
A hányatott sorsú épületet Pierre Buyck tartományi építész Tudor-stílusú előzetes terve alapján a Brugesbe települt angol építész, Thomas Harper King tervezte neogótikus stílusban. Ezek a módosítások már az építkezés során sok vitát generáltak a gyülekezetben. Harper King nem is fejezte be az építkezést, munkáját Antoine Verbeke vette át. A kivitelezés 1851-ben kezdődött és 1856-ban fejeződött be a torony átadásával. Az épületet most több gyülekezet is használja, illetve kulturális események otthonául szolgál. Igazi gazdája nincs, így meglehetősen leromlott állapotú. Addig keressük fel, amíg lehet!
Sint-Annakerk
Bruges egyik csendes szegletében található a Sint-Annakerk (Szent Anna) templom. A XVII. században épült, gótikus stílusjegyeket hordozó egyhajós épület a gazdagon díszített barokk belső terével lepi meg a látogatót. Helyi mecénások adományából épült templom rejti Jan Garemijn alkotását is, amely a legnagyobb festmény Bruges városában.
Kapcsolódó inspirációk:
Kapcsolódó ajánlatok:
Sajnos nincs megfelelő találat. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket.