San Francisco fényei
A Kalifornia államban található San Franciscóban minden korosztály megtalálja a számításait. Legyünk akár a természetjárás szerelmesei vagy a gasztronómia iránt elkötelezettek, biztosan találunk olyan programot, mely kedvünkre való.
A Golden Gate híd kötelező látnivaló, míg az Alcatraz-sziget meglátogatása és a hírhedt, napjainkra már bezárt szövetségi börtön megtekintése szintén a bakancslista élén szerepel. Ahelyett, hogy minden időnket a turistás Fisherman's Wharf környékén töltenénk, fedezzük fel San Francisco autentikusabb oldalát, kóstoljunk ízletes fogásokat a Ferry Building piacán, vagy sétáljunk egyet a nyüzsgő Castro-negyedben.
Golden Gate híd
A San Franciscó-i öböl sziklás tengerparti tájai között ívelő Golden Gate híd narancssárga boltívei a nyugati part egyik legmaradandóbb szimbólumává és a város legnépszerűbb turisztikai látványosságává tették. A híd neve, a "Golden Gate" valójában a híd által átszelt víztömegre utal - a Golden Gate-szorosra, amely a Csendes-óceánt köti össze a San Franciscó-i öböllel - és azért épült, hogy megkönnyítse az utazást San Francisco és Marin megye között.
Golden Gate Park
Ha Kaliforniának lenne egy Central Park-i megfelelője, a Golden Gate Park kétségtelenül az lenne. Bár a Golden Gate Parkot csak az emberek töredéke látogatja meg New York-i megfelelőjéhez képest - a Central Park évente több mint 25 millió látogatót fogad, míg a Golden Gate több mint 13 milliót -, területe 174 hektárral nagyobb. A park annyi látni- és tennivalót kínál, mely akár egy egész napot is igénybe vehet. Örökzöld határain belül ösvények, festői piknikezőhelyek, játszóterek, sportpályák, kertek, múzeumok és még sok minden más található.
Alcatraz
Az Alcatraz gazdag történelmi múlttal rendelkezik. A San Franciscó-i öböl közepén egy kis sziklás szigeten fekvő Alcatraz leginkább arról ismert, hogy az egykori szövetségi börtönként a társadalom legnagyobb bűnözőinek adott otthont, akik közül a leghíresebb a szesztilalom korabeli maffiafőnök, Al Capone volt. Ezt megelőzően katonai börtön volt, ahol a spanyol-amerikai háború és a polgárháború foglyait tartották fogva, valamint itt állt a nyugati part első működő világítótornya. A börtönt a magas üzemeltetési költségek miatt mindkét alkalommal bezárták, és 1972-ben adták át a Nemzeti Parkszolgálatnak, miután a szigetet rövid időre elfoglalták az indián őslakos aktivisták. Ma a látványosságot évente körülbelül egymillió látogató keresi fel.
San Franciscó-i kábelvasút
Valószínűleg láttunk már olyan tévéműsort, filmet, képeslapot vagy valamilyen San Franciscó-i emléktárgyat, amelyen a város ikonikus drótkötélpályája és meredek dombjai láthatóak. Ahhoz, hogy teljes mértékben megtapasztaljuk San Francisco varázsát, fel kell pattanni a fedélzetre. A San Franciscó-i drótkötélpálya-rendszer az utolsó a maga nemében az Egyesült Államokban, 1964-ben kapta meg a nemzeti történelmi műemlék címet. A drótkötélpályát azután találták ki, mert Andrew Smith Hallidie - egy Angliából származó bevándorló - szemtanúja volt egy balesetnek, amelyben egy lóvontatású kocsi megpróbált felmászni egy meredek San Franciscó-i dombra, de nem sikerült neki. Apja rendelkezett egy angliai drótkötél szabadalommal, és ezt használta fel egy olyan közlekedési rendszer megtervezéséhez, amely éppen erre támaszkodott. Így születtek meg a drótkötélpályák az 1800-as évek végén. Bár a helyiek ritkán használják a drótkötélpályákat, a turisták tömegesen látogatják őket. Évente több mint kilencmillió látogató utazik a drótkötélpályákon.
Twin Peaks
Ha San Francisco legszebb kilátására vágyunk, túrázzunk fel a Twin Peaksre. Ezek a híres dombok 281 méter magasan emelkednek a város felé, így a második legmagasabb pontnak számítanak a Mount Davidson után. A csúcsról számos San Franciscó-i nevezetességet láthatunk, köztük a Bay Bridge-et és a belvárosi felhőkarcolókat. Akár nappal, akár éjjel látogatjuk meg az biztosra vehető, hogy a kilátás lenyűgöző és megéri a sétát.
A Castro-negyed
A Castro-negyed nyitottságáról és elfogadásáról híres. A látogatók a Castrót laza, szórakoztató és mindenekelőtt színes városrésznek tartják, és a barátságos lakosokat, a bőséges szolgáltatásokat és a lenyűgöző esztétikát nevezték meg főbb értékeinek. A környéket festői viktoriánus házak szegélyezik, amelyeket korábban a XIX. században olcsó földet kereső bevándorlók építettek az egykori tejgazdaság területére.
Ferry Building piac
Minden gasztronómia-rajongó bakancslistájának éllovasa lehet a Ferry Building piaca. Számos kis étkezde, különleges élelmiszerbolt található itt. Mindent megtalálhatunk az olyan alapvető élelmiszerektől kezdve, mint a tenger gyümölcsei, a hamburgerek, a mexikói ételek, különleges kávék, japán csemegebolt, valamint sajt- és tejbár.
Kínai-negyed
San Francisco kínai negyedében található az egyik legnagyobb ázsiai közösség Ázsián kívül, és Észak-Amerika egyik legrégebbi városának számít. A kínai bevándorlók először az aranyláz idején kezdtek el Kaliforniába jönni szerencsét keresve. Miután elűzték őket az aranybányákból - a kínai bevándorlókkal szembeni diszkrimináció és korlátozó jogszabályok miatt -, a kínaiak saját vállalkozásokat építettek a mai Chinatown területén, a város egyik leglátogatottabb negyedében.
Union Square
A Market Street-től néhány háztömbnyire északra és a város pénzügyi negyedétől délnyugatra található Union Square San Francisco belvárosi nyüzsgésének szívében helyezkedik el. Az utazók és a helyiek egyaránt szeretik fantasztikus elhelyezkedése és hihetetlen energiája miatt. A tér parkként is funkcionál, kis füves területekkel és pálmafákkal felszerelve. A téren több ülőhely és műalkotás is található. A legismertebbek a tér közepén álló magas Dewey-emlékmű, valamint a tér tövében található, rendszeresen fényképezett Szívek San Franciscóból című szobor.
Fisherman's Wharf
Az eredetileg halászkikötőként funkcionáló városrészt napjainkra meghódította a vendéglátás, a halászok helyét az olasz halvendéglők és az ínyenc turisták vették át. A XIX. század végén érkeztek ide először genovai és szicíliai halászok. Az 1950-es évek óta a környéken a turizmusé a főszerep, azonban a halászat is megmaradt, minden hajnalban színes hajók távoznak a kikötőből a jó fogás reményében. Érdemes megkóstolni a legnépszerűbb helyi specialitást, a finom Dungeness rákot. A Wharf szíve és egyben legfelkapottabb helye a Pier 39 móló, melynek éttermei, boltjai vonzzák a turistákat. Az 1978-as átalakításnak köszönhetően ma már egy régi, faházakból álló falura hasonlít, melynek partján oroszlánfókák sütkéreznek. A Pier 45 mellett horgonyozták le a második világháborús USS Pampanitót. A sokat megélt tengeralattjáró tiszti kabinjaiba, torpedóraktárába és a hajókonyhájába is bepillanthatunk.
Kapcsolódó inspirációk:
New York városában több mint 100 múzeum található, amelyek a kultúra és a művészet széles spektrumát ölelik fel.
New York városában több mint 100 múzeum található, amelyek a kultúra és a művészet széles spektrumát ölelik fel.
Brooklyn: A művészet, a történelem és a sokszínűség találkozópontja. Fedezze fel New York City legizgalmasabb városrészét!
Brooklyn: A művészet, a történelem és a sokszínűség találkozópontja. Fedezze fel New York City legizgalmasabb városrészét!
Chelsea, Manhattan pezsgő városrésze, ahol a történelem, a művészet és a gasztronómia egyedülálló keveréke várja a látogatókat.
Chelsea, Manhattan pezsgő városrésze, ahol a történelem, a művészet és a gasztronómia egyedülálló keveréke várja a látogatókat.
A Frieze magazinból kinőtt, 2003-ban indult londoni majd new yorki művészeti vásár a kortárs művészet meghatározó eseményévé vált.
A Frieze magazinból kinőtt, 2003-ban indult londoni majd new yorki művészeti vásár a kortárs művészet meghatározó eseményévé vált.
Hudson Yards: New York modern csodája a város szívében. Művészet, építészet, gasztronómia egy helyen. Fedezze fel a modern New Yorkot!
Hudson Yards: New York modern csodája a város szívében. Művészet, építészet, gasztronómia egy helyen. Fedezze fel a modern New Yorkot!