10 hiba, amit ne kövessünk el New Yorkban
Útmutatónk azokat a gyakori hibákat gyűjti csokorba, amelyeket sokan elkövetnek, amikor először látogatnak el a metropoliszba. A legtöbb hiba, amelyet New York felkeresése során elkövetünk, végső soron ártalmatlan – a legrosszabb esetben talán csak nem tudjuk kihozni a legtöbbet a Nagy Almában eltöltött időnkből, mások azonban sok időbe és pénzbe kerülhetnek, és akár nagy csalódásokat is okozhatnak. Vegye végig velünk azon gyakori baklövések listáját, amelyeket el kell kerülni első New York-i utazásunk során!
1. Nem használjuk a metrót
A New York-i sárga taxik több okból is ikonikusak, de nem arról híresek, hogy gyorsak vagy olcsók. A rutintalan turisták rendszerint értékes órákat veszítenek, amikor taxival a csúcsforgalomban rekedtek. A metró sokkal gyorsabb és olcsóbb. Gyakori hiba az is, hogy nem tanulmányozzák át a jegyrendszer működését, ami kissé szokatlan is lehet. 3 dollárt kell fizetni egy SingleRide jegyért, amely 1 utazásra érvényes a vásárlástól számított 2 órán belül, de egy keveset spórolhatunk, ha MetroCard kártyát vásárolunk valamelyik állomáson. Tipp: a legjobb befektetés a korlátlan 7 napos bérlet. Olcsóbb és csak egyszer kell sorba állni.
2. Nem vesszük igénybe a hop-on hop-off buszt
A hop-on hop-off buszok igénybevétele nagyszerű módja annak, hogy könnyedén bejárjuk a város főbb helyszíneit. Megkímélhetjük magunkat a tömegközlekedés zűrzavarától vagy a taxizás költségeitől. Az 1 napos jegy Manhattanre körülbelül 40 dollár, de rengeteg más útvonal és jegyopció is elérhető. Emellett rendszerint idegenvezető is kíséri a csoportot – amit a metrón biztosan nem kapunk meg.
3. Étteremláncokban eszünk
New Yorkban elképesztően sok étterem található, amelyek a világkonyha lenyűgöző választékát kínálják. Néhány turista azonban görcsösen az ismerős neveket keresi – a nagy nemzetközi márkákat. Próbáljunk inkább ki néhány kisebb helyi éttermet, ezekben lehet igazán belekóstolni Amerika ízeibe. Ugyanez vonatkozik a vásárlásra is: mindenképpen érdemes a nagy márkaboltok mellett a kis helyi butikokban is szétnézni, különösen akkor, ha valami igazán érdekesre és egyedire vágyunk.
4. Csinos cipőben vágunk neki a város felfedezésének
Míg a metró és a buszok segítenek a nagyobb távolságok áthidalásába, jó néhány kilométert kell gyalog megtenni a múzeumokban, az üzletekben és New York látnivaló között. Nagyon kifizetődő, ha kényelmes cipőt viselünk a város felfedezésével töltött napokon.
5. Megállunk a forgalmas járda közepén
A New York-iak durva és rosszkedvű vendéglátók hírében állnak, de a valóság az, hogy a legtöbben nagyon barátságosak, ugyanakkor nagyon elfoglaltak is. Mivel a gyaloglás gyakori közlekedési mód, a turisták viszont gyakran megállnak, megcsodálni ezt-azt, elzárva a járdát, ami a helyieket bizony frusztrálja. Ezért is utálják New York-iak a Times Square-t, ami mindig zsúfolt, tele van látogatókkal, akik igazán kényelmetlen akadályt jelentenek a környéken dolgozók számára.
6. A Times Square közelében veszünk ki szállást
Midtown Manhattan számos New York-i látnivaló helyszíne, beleértve a Times Square-t, az Empire State Buildinget és a Broadway-t is, ám kevés New York-i gondol erre a területre úgy, mint az „igazi” New Yorkra. Rengeteg olcsóbb szállodát találunk a város más részein. A metró pedig gyors és olcsó módja annak, hogy gyakorlatilag bárhová eljuthassunk a városban, így tényleg nem veszítünk semmit, ha nem sétatávolságra lakunk a legfontosabb látnivalóktól.
7. A külvárosokat elkerüljük
New York külső kerületeinek mind megvan a maga egyedi karaktere. Különösen Brooklyn érdemel említést. Az ikonikus Brooklyn hídon való átkelés jó kezdet, a másik oldalon pedig nagyszerű kilátás nyílik a Szabadság-szoborra és Manhattan-re. Bár itt sokkal kevesebb ikonikus hely és látnivaló van, sokkal mélyebb benyomást nyerhetünk arról, milyen is az élet a Nagy Almában.
8. A jegypénztáraknál akarunk Broadway jegyeket venni
A Broadway színházai rendkívül népszerűek, így azok, akik az előadás napján szeretnének jegyet vásárolni szinte garantáltan csalódni fognak. Még ha sikerül is találni egy szabad helyet, az ár, amit fizetnie kell érte, kijózanító lesz. Néhány igazán népszerű műsornál naponta sorsolnak is jegyeket, de a nyerési esély nagyon alacsony. A megoldás: jó előre online kell foglalni.
9. Rosszul adjuk a borravalót
A világon a legtöbb helyen a borravaló opcionális bónusz, amelyet a jó szolgáltatásért adnak. Az Egyesült Államokban a borravaló annyira beleivódott a kultúrába, hogy gyakorlatilag kötelező. A turisták gyakran belezavarodnak, hogy pontosan kinek és mennyi borravalót kell adni. Általános szabály, hogy a New York-iak csak azoknak adnak borravalót, akik szolgáltatást nyújtanak, például a pincéreknek, a taxisoknak és a fodrászoknak. A számla értékének 15-20%-át. Ha egy szállodai portás segít néhány különösen nehéz táskát cipelni, a szokásos borravaló 5 dollár csomagonként. Italonként pedig 1 dollárt szokás adni a bár személyzetének.
10. Alábecsüljük a New York-i telet
New York nagyjából ugyanazon a szélességi fokon található, mint Portugália, de az éghajlat minden, csak nem ibériai. Télen a hideg levegő és az áramlatok közvetlenül a Jeges-tenger felől érkeznek le a kanadai partokon, 0°C körüli átlaghőmérsékletet hozva, heves viharok kíséretében, amelyek tömérdek havat zúdíthatnak a város utcáira. Erős, csípős szélre is számítani lehet. Általában jobb a melegebb hónapokban meglátogatni a várost, de ha valaki télen akar menni, jól teszi, ha sok meleg ruhát bepakol a poggyászába.
Kapcsolódó inspirációk:
New York városában több mint 100 múzeum található, amelyek a kultúra és a művészet széles spektrumát ölelik fel.
New York városában több mint 100 múzeum található, amelyek a kultúra és a művészet széles spektrumát ölelik fel.
Brooklyn: A művészet, a történelem és a sokszínűség találkozópontja. Fedezze fel New York City legizgalmasabb városrészét!
Brooklyn: A művészet, a történelem és a sokszínűség találkozópontja. Fedezze fel New York City legizgalmasabb városrészét!
Chelsea, Manhattan pezsgő városrésze, ahol a történelem, a művészet és a gasztronómia egyedülálló keveréke várja a látogatókat.
Chelsea, Manhattan pezsgő városrésze, ahol a történelem, a művészet és a gasztronómia egyedülálló keveréke várja a látogatókat.
A Frieze magazinból kinőtt, 2003-ban indult londoni majd new yorki művészeti vásár a kortárs művészet meghatározó eseményévé vált.
A Frieze magazinból kinőtt, 2003-ban indult londoni majd new yorki művészeti vásár a kortárs művészet meghatározó eseményévé vált.
Hudson Yards: New York modern csodája a város szívében. Művészet, építészet, gasztronómia egy helyen. Fedezze fel a modern New Yorkot!
Hudson Yards: New York modern csodája a város szívében. Művészet, építészet, gasztronómia egy helyen. Fedezze fel a modern New Yorkot!