Állati jó helyek - Utazás az állatok birodalmába
Létezik néhány fantasztikus hely a világon, ahol az állatok teljességgel átvették az uralmat az emberektől és mostanra egzotikus látványossággá váltak ezen pingvin-, macska-, vagy éppen fókapopulációk.
Úszó malacok szigete
(Big Major Cay, Bahamák)
Bahama-szigetek egyikén, egy aprócska lakatlan szigeten hófehér homokos fövenyen malacok napoznak egy kiadós úszás után. Nem tévedés, a Big Major Cay legnépszerűbb turistalátványosságai az úszó malackák. De nem csak látványosságok ők, hanem tulajdonképpen az elsőszámú lakosok, mivel itt ember nem él. A legvalószínűbb feltételezés szerint tengerészek hagyták hátra a malackákat a szigeten, ahová vissza akartak térni, s az állatokat későbbi élelemnek szánták. A hajósok azonban nem tértek vissza, így a malacok benépesítették a szigetet. A dús vegetációban a táplálékszerzéssel nem volt problémájuk, később pedig a sziget mellett elhaladó hajósok maradékokat és különböző ételeket dobtak a malacoknak. Egy másik verzió szerint egy hajótörés során kerültek a tengerbe és sikerült a partra úszniuk. Megint mások úgy gondolják, hogy a szomszédos szigetekről úsztak át. Rossz nyelvek szerint pedig direkt turistalátványosságnak hozták őket ide. Ha így van, akkor bejött a terv, mert mára a Bahamák kihagyhatatlan turistalátványosságai lettek, ahogy úszkálnak a gyönyörű azúrkék tengerben. A malacok rendkívül jól alkalmazkodtak a tengerparti életmódhoz: egész nap lustálkodnak a parton, fröcskölik a vizet, élvezik a vízparti nyugodt életet. Egyedi módon, teljes harmóniában élik az életüket a tengeri paradicsomban. Ha valaki szeretne a malacokkal úszkálni, akkor a közeli Staniel Cay szigetén kísérővel vagy saját, bérelt hajóval tud átutazni a szigetre.
A vadlovak pusztasága
(Assateague-sziget, USA)
Az Egyesült Államok Maryland és Virginia államának határán található a vadont mindkét irányból könnyen meg lehet közelíteni, igazi szentélye pedig az Assateague-sziget. Különlegessége, hogy a teljesen néptelen vidéken közel 320 madárfaj fészkel háborítatlanul, valamint rejtélyes vadlovak kószálnak a szigeten. A hihetetlen szépségű paripák eredete rejtély, a titokzatos ménes származásáról számos legenda és misztikus történet szól. A lóállományt természetes ragadozók hiányában a nemzeti parknak kell kontrollálnia, így a túlnépesedés elkerülésére, a fiatal lovak egy részét időnként átúsztatják a szomszédos Chincoteague-szigetre és ott eladják azokat. Apró méretükből adódóan póniként lehetne besorolni a kicsiny, átlagosan 125 cm marmagasságú tömzsi állatokat, egyszerre vad és fenséges a látványuk. Ha pedig ez a rengeteg szépség nem lenne elég, akkor ott van maga a sziget, mely szintén lenyűgöző látványt nyújt 50 kilométeres makulátlan fehér homokos tengerpartjával.
Pingvinek földje
(Macquarie-sziget, Ausztrália)
Az Ausztráliához tartozó buja, zöld Macquarie-szigeten, Óceánia legdélibb szigetén változatos ökoszisztémával találkozhatunk, amelynek urai a pingvinek. Az elegáns tollazatú, különleges szaporodású királypingvinek rendkívüli odaadással nevelik egy szem utódjukat, miközben számtalan veszéllyel kell megküzdeniük. Az UNESCO világörökség részét képező Macquarie-sziget félúton Új-Zéland és az Antarktisz között ad otthont szinte a teljes királypingvin-populációnak az éves fészkelési időszakban. Mielőtt az emberek megérkeztek volna, a sziget több százezer óriáspingvin otthona volt, mígnem az olajipar rászabadult állományukra és a kihalás szélére sodorta őket. Naponta több ezer pingvint pusztítottak el, hogy kifőzzék zsírjukat, melyet aztán lámpaolajként, és gépek kenőanyagaként használtak fel. 1933-ban azonban a sziget rezervátum lett és a pingvineket védetté nyilvánították. Jelenleg is zajlik egy program a patkányok és nyulak eltüntetésére a Macquarie-szigeten, mely tovább segíti a pingvinpopulációk erősödését.
Nyulak-szigete
(Okunoshima, Japán)
Van egy apró, komppal megközelíthető japán sziget Hiroshima és Shikoku között, ahol a II. világháború idején mérgező gázt állítottak elő vegyi hadviselés céljából. Ez a hely Okunoshima, amit a program működése alatt még a térképről is letöröltek, a háború végével pedig a dokumentumokat és az üzemet is felgyújtották. Mára a szigetet aranyos nyuszik népesítették be, ők a sziget elsőszámú lakói. A nyulakat állítólag azért vitték a szigetre, hogy rajtuk figyeljék meg a mérgező gáz hatásait, ami a világháború végén a levegőbe és a talajba jutott. A fürge négylábúak a ragadózóktól mentes szigeten gyorsan elszaporodtak, az apró szigeten ma már több száz nyúl él. A legtöbb turista természetesen a nyuszikra kíváncsi, de a szigeten más látnivalók is vannak. A látogatók megnézhetik például a Poison Gas Múzeumot, melyben bemutatják a rettenetes igazságot a mérgező mustárgázról és a szigeten zajlott eseményeket is a látogató elé tárják. Okunoshima tele van kellemes táborozó- és sétahelyekkel, háborús emlékhelyekkel és múzeumokkal.
Vörösrákok vonulása
(Karácsony-sziget, Ausztrália)
A 135 négyzetkilométer nagyságú szigetet, - mely a Föld legnagyobb korallszigete- a Royal Mary nevű hajó kapitánya nevezte el Karácsony-szigetnek, aki 1643. december 25-én, Karácsony napján érkezett ide. A Jávától 350 km-re található ausztrál sziget főleg elképesztő vörös tarisznyarák populációjáról ismert, illetve látványos vándorlásukról az erdőktől a tengerpartig. A rákok minden évben, a nedves évszak kezdetén indulnak útnak, ilyenkor több mint 50 millió vörösrák vándor el a tengerparthoz. A migráció általában az egész szigeten szinkronban zajlik: elsőként a hímek indulnak el, majd a nőstények követik őket. A rákok körülbelül 5-7 nap alatt érik el a tengert. A migráció ideje alatt több utat is lezárnak hosszabb-rövidebb időre az autósok előtt, figyelmeztető táblákat helyeznek el és műanyagból készült kerítéseket is építenek az utak mentén, hogy biztonságos átkelőhelyekhez tereljék a rákokat a vándorlás legsűrűbb hulláma idején. Párzás után a nőstények petéket raknak a tengerbe ásott lyukakba, ahol kikelnek a lárvák és apró rákokká fejlődnek ki. Miután egy hónapig az óceánban maradnak, a mindössze öt milliméter nagyságú rákok csatlakoznak a felnőttekhez, hogy megtegyék a haza vezető hosszú utat. A rákok vonulása a sziget egyik legfontosabb turistalátványossága.
Fóka-sziget
(Fokváros, False-bay, Dél-Afrika)
A Dél-Afrika partjainál található False-öbölben 60 ezer fóka, valamint sirályok, kormoránok és pingvinek osztoznak egy kis szigeten. Szikláin megszámlálhatatlanul pihennek az úszólábúak és a tengeri madarak. A terület szigorúan védett, ember nem teheti be lábát a szigetre, kizárólag hajóról lehet szemügyre venni ezeket az állatokat. A hajó rövid idő alatt körbejárja az élettel teli kis szárazföldet, így közelebbről is láthatjuk a kolóniát természetes közegében. A dél-afrikai medvefókák zsírtól duzzadó hurkás teremtmények, melyek esetlenül vonszolják odébb magukat a szárazföldön, míg a vízben játékosan, könnyedén és sebesen mozognak. A medvefókák legfőbb ellensége a nagy fehér cápa, de a False-öbölben élő populáció több stratégiát is kifejlesztett arra, hogy illanjon el a halálos állkapocs elől. Általában nagy csapatokban úsznak, és hirtelen irányváltoztatással cikáznak a vízben, így összezavarják támadójukat.
Macskák szigete
(Tashirojima, Japán)
Tashirojima egy parányi sziget Japánban, a Csendes-óceánon. A mindössze 3,14 négyzetkilométer területű szigetre kutyával meg se próbáljunk belépni, az ugyanis tilos és a helyiek nem is tartanak kutyát. Az aprócska sziget, melynek partvonala alig több mint tíz kilométer, közel száz, főként halászattal foglalkozó állandó lakossal rendelkezik. A szigeten a macskapopuláció nagyobb, mint az emberi, nem véletlen az elnevezés: „Macskák Szigete” . A macskaállomány nagy és folyamatosan nő, mivel a helyiek úgy tartják, hogy a macskák etetése gazdagságot és jó szerencsét hoz nekik, illetve a cicák segítenek megjósolni az időjárást is. A halászat népszerű volt és a horgászok jöttek más területekről is, majd egész éjjel a szigeten maradtak. A macskák a horgászoknak szállást adó fogadóhoz mentek és ott élelemért kuncsorogtak. A halászok a macskák magatartásából, a víz mozgásából és a vízfelszínen látszó halak árnyékából képesek voltak jósolni. Paradox módon az emberpopulációt mindeközben veszély fenyegeti, mivel a helyi lakosság nagyobbrészt idősekből áll, több mint fele 65 éves kor feletti. Lenyűgöző, hogy állat és ember milyen harmóniában él itt egymás mellett! A cirmosokat eredetileg klasszikus szerepkörben alkalmazták a szigeten, azaz, hogy távol tartsák az egereket az itt működő selyemhernyó-gazdaságoktól. Később a selyemhernyó-tenyésztők eltűntek a szigetről, a macskák viszont maradtak, és alaposan elszaporodtak. A macskamennyország mára népszerű turistacélponttá vált, a látogatók direkt azért érkeznek, hogy megnézzék a kandúrokat vagy a nekik szentelt szentélyeket, macskaformájú kőszobrokat.
Kapcsolódó inspirációk:
A világ tele van lenyűgöző, varázslatos, olykor meglepő, gyakran meghökkentő helyekkel.
Az újonnan megnyitott helyek felfedezése mindig szórakoztató. Íme 6 új turisztikai látványosság, amelyet 2022-ben adnak át Japánban a nagyközönségnek!
Az újonnan megnyitott helyek felfedezése mindig szórakoztató. Íme 6 új turisztikai látványosság, amelyet 2022-ben adnak át Japánban a nagyközönségnek!
Az Amerikai Egyesült Államok természeti kincsestára kimeríthetetlen lehetőségeket tartogat. Tartson velünk az USA legszebb nemzeti parkjaiba!
Az Amerikai Egyesült Államok természeti kincsestára kimeríthetetlen lehetőségeket tartogat. Tartson velünk az USA legszebb nemzeti parkjaiba!
Karib-térségében terül el a gyönyörű természeti adottságokkal megáldott Bahama-szigetek.
Karib-térségében terül el a gyönyörű természeti adottságokkal megáldott Bahama-szigetek.